4 mar 2012

MIES VAN DER ROHE - ROZMOWY

Mies o klientach:

Nigdy nie rozmawiam z klientem o architekturze. Rozmawiam z nim o jego dzieciach. To bardzo prosta polityka. Klient nie zrozumie przez większość czasu, co masz do powiedzenia o architekturze. Architekt posiadający kompetencje powinien powiedzieć interesantowi co chce usłyszeć. Przez większość czasu klient nigdy nie wie czego chce. Może mieć, oczywiście, bardzo ciekawe idee, ale nie mam w zwyczaju mówić, że te idee są bardzo bezmyślne. Lecz ludzie nie znający się na architekturze nie wiedzą, co jest możliwe, a co nie.

Mies o koleżeństwie i pracy zespołowej:

Nie rozmyślam zbyt dużo o pracy zespołowej. Praca zespołowa w naszej dziedzinie jest pomiędzy architektem, inżynierem i konstruktorem. W takiej sytuacji praca zespołowa działa. Nie ma większego sensu pracować z innymi architektami. Co oni mogą zrobić? Który ma zrobić daną rzecz? Lepiej byłoby mieć różne projekty i wybrać jeden z nich. Dlaczego mam dyskutować o moich ideach z kimś innym? Poza tym najważniejsza rzecz nie może być wypowiedziana. Nie mam w zwyczaju pracować z innymi ludźmi. Pracuję z wielkimi biurami na różne sposoby, lecz nie rozmawiam z nimi o moich ideach. Nigdy nie chciałbym tego czynić. Taka sama sytuacja jest z konstruktorami. Mówimy im co chcemy zrobić, a oni odpowiadają nam czy jest to możliwe. W branży projektowej konstruktorzy, poza paroma przypadkami jak np. Pier Luigi Nervi, nie wiedzą czego dokonują.


Mies o architekturze:

Byłem zainteresowany architekturą przez całe moje życie. Próbowałem dowiedzieć się co zostało o niej powiedziane. Próbowałem znaleźć co może ją inspirować. Architektura należy do pewnej epoki; wyraża prawdziwą esencję danego czasu. I tu rodzi się pytanie o prawdę. Jak możemy znaleźć, wiedzieć i odczuwać co jest ową prawdą?z Conversations with Mies van der Rohe


nadto nagrania z Miesem i innymi:
http://www.miessociety.org/speeches/conversations-regarding-future-architecture/

5 komentarzy:

 1. bardzo celne, szczegolnie slowa o tym czym jest architektura. to jest niesamowiecie kreatywne spotkac architekta ktory mysli tak podobnie

  gdzuie moge znalezc owe rozmowy z Misem w calosci?

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.amazon.com/Conversations-Mies-Rohe-Moisés-Puente/dp/1568987536

  OdpowiedzUsuń
 3. dziekuje serdecznie, pozdrawiam,
  czy kompletujecie Panstwo ksiazki z wypowiedziami architektow?

  OdpowiedzUsuń
 4. mogę potwierdzić. choć nadmienię, że Mies jest twórcą wielu wypowiedzi, bardzo zwięzłych i z jednej strony banalnych. wszystkie jego znane aforyzmy powstały w USA, gdzie niezbyt dobrze władał tym językiem. sytuacja wymusiła na nim bardzo dosadne przekazywanie myśli. mało jest materiałów z wykładami Miesa. nieliczne z jego dostępnych treści są o zjawiskach potężnych, choćby o cywilizacji. interesujące są również przemówienia związane z przemysłem.

  OdpowiedzUsuń
 5. gdzie moge je znalezc? to co Pan/Pani pisze jest polaczone z prostota architektury jaka Mies budowal, niezwykle oszczedna.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń